You are here

Cowles Visiting Artists

Since 1987, through the generosity of Sage and John Cowles, University of Minnesota Dance has annually hosted four to six dance professionals of international renown in residencies ranging from one to ten weeks. The guests teach, choreograph new dance work, rehearse repertory, and lecture in the Department of Theatre Arts & Dance, and the Twin Cities community at large.

The Cowles Land Grant Chair connects nationally and internationally recognized artists and scholars with dance students, exposing them to contemporary artistry, masterwork, and new thinking in dance studies. University of Minnesota Dance is unique for its extensive use of renowned professional artists in the education and training of students.

2016–17 Cowles Visiting Artists & Scholars:
  • Luciana Achugar
  • Brian Brooks
  • Angharad Davies
  • Marta Savigliano
  • Rosy Simas
  • Marcus Jarrell Willis

Past Cowles Artists & Scholars

A-D
  • 33 Fainting Spells
  • Chris Aiken
  • Ann Cooper Albright
  • Awam Amkpa
  • Arthur Aviles (restaging Bill T. Jones’s D-Man in the Water)
  • J. Ed Araiza (of the SITI Company)
  • Sally Banes
  • Germaul Barnes (staging Arnie Zane’s "The Gift/No God Logic")
  • Felipe Barrueto (of the Joe Goode Performance Group)
  • Peter Bingham
  • Anne Bogart
  • Bonnie Brooks
  • Brian Harlan Brooks (staging Donald Byrd’s "JAZZ I")
  • Carolyn Brown
  • Ron Brown
  • Barbara Browning
  • Danny Buraczeski
  • Donald Byrd
  • Laurie Carlos
  • Gerald Casel
  • Nora Chipaumire
  • Yoshiko Chuma
  • Joe Chvala
  • Mary Cochran (restaging Paul Taylor’s Esplanade and Paul Taylor’s Lost, Found and Lost)
  • Ray Cook (restaging Cloudgate Dance Theater of Taiwan/ Lin Hwai-min’s Crossing the Black Water)
  • Roger Copeland
  • Beth Corning
  • Suzanne Costello & Stuart Pimsler
  • Merce Cunningham
  • Thomas DeFrantz
  • Gemze de Lappe (restaging Agnes de Mille’s dances from Carousel)
  • Gregory Dolbashian
  • David Dorfman
  • Kelly Drummond Cawthon
  • Douglas Dunn
E-H
  • Karen Eliot (restaging Merce Cunningham’s Inlets 2)
  • Doug Elkins
  • Jan Erkert
  • Bill Evans
  • Danny Ezralow
  • Garth Fagan & Natalie Rogers-Cropper (staging an excerpt of Garth Fagan’s Two Pieces of One: Green)
  • Adrianne Fang (restaging Doug Varone’s Democracy)
  • Ginger Farley
  • Tina Fehlandt (restaging Mark Morris’s Marble Halls)
  • June Finch (restaging Merce Cunningham’s Changing Steps)
  • Maureen Fleming
  • Carl Flink (restaging José Limón’s There is a Time)
  • Ori Flomin (restaging Stephen Petronio’s Lareigne)
  • Susan Foster
  • Christine Fournier (restaging Jerome Robbin’s West Side Story Suite)
  • Mark Franko
  • Sharon Friedler
  • Wynn Fricke
  • Lynn Garafola
  • David Gere
  • Gail Gilbert (restaging David Parson’s Envelope)
  • The Joe Goode Performance Group
  • Zvi Gotheiner
  • Brenda Dixon Gottschild
  • Hellmut Gottschild
  • Jens Graff
  • Pat Graney
  • Neil Greenberg
  • Lena Hammergren
  • Mary Hansmeyer
  • Meg Harper
  • Doris Hering
  • HIJACK - Kristin Van Loon & Arwen Wilder
  • Mary Hinkson
  • Kile Hotchkiss (of Keigwin & Co., restaging Larry Keigwin’s "Runaway")
I-L
  • Matt Jenson
  • Myron Johnson
  • Bill T. Jones
  • Justin Jones
  • Deborah Jowitt
  • Maurya Kerr
  • Susan Kikuchi (restaging Martha Graham's "Panorama")
  • Hari Krishnan
  • Demetrius Klein
  • Marit Brook Kothlow (of the Joe Goode Performance Group)
  • Rebekah Kowal
  • Katherine Kramer
  • Sali Ann & Alan Kriegsman
  • Ming Shen Ku
  • Sardono Kusumo
  • Rosalynde LeBlanc Loo (staging Bill T. Jones’ "D-Man In The Waters (Part I)" )
  • Camille LeFevre
  • Linda Lehovec (In exchange with the Department of Dance at University of Illinois Urbana-Champaign)
  • Ralph Lemon
  • Liz Lerman
  • Janet Lilly
M-P
  • Shouze Ma
  • Barbara Mahler
  • Paula Mann
  • Kari Margolis
  • Susan Marshall
  • Lorry May (restaging Anna Sokolow’s Rooms)
  • Shawn McConneloug
  • Woody McGriff
  • Susan McGuire (restaging Paul Taylor’s Esplanade; commission)
  • Dianne McIntyre (restaging Helen Tamiris’ How Long Brethren?)
  • Yang Mei-Jung (restaging Cloudgate Dance Theatre of Taiwan/ Lin Hwai-min’s Crossing the Black Water)
  • Bebe Miller
  • Shirley Mordine
  • Clyde Morgan
  • Charles Moulton
  • Daniel Nagrin
  • Douglas Nielson
  • Tere O'Connor
  • Luke Olson-Elm
  • Caroline Palmer
  • Sara Pearson
  • Emilie Plauche (restaging José Limón’s There is a Time)
  • Max Pollak
  • Will Power
Q-S
  • Scott Rink (restaging Lar Lubovitch’s Marimba; commission)
  • Janice & Anthony Roberts
  • LaVaughn Robinson
  • Joanna Rosenthal
  • Ludmilla Ryba
  • Uri Sands
  • Marta Savigliano
  • Marcus Schulkind
  • Zoe Sealy
  • Alan Sener (restaging Louis Falco’s Escargot)
  • Daniel Shapiro & Joanie Smith
  • Karen Sherman
  • Gaynell Sherrod (restaging Jawole Willa Jo Zollar’s I Don’t Know, But I’ve Been Told if You Keep on Dancin’ You’ll Never Grow Old)
  • Billy Siegenfeld
  • Joan Skinner
  • Stephanie Skura
  • Peter Sparling
  • Sarah Stackhouse (restaging José Limón’s Missa Brevis)
  • Risa Steinberg (restaging José Limón’s There is a Time)
  • Robin Stiehm
  • Hannah Stilwell
  • Elizabeth Streb
  • Bambang ‘Besur’ Suryono
  • Wil Swanson (commission; restaging Trisha Brown’s Set and Reset/Reset)
T-Z
  • Colleen Thomas
  • Makeda Thomas
  • Erin Thompson
  • Katrina Thompson Warren (restaging Trisha Brown’s Set and Reset/Reset)
  • Morgan Thorson
  • Nathan Trice
  • Anna Tsing
  • TU Dance (restaging an excerpt of Uri Sands’ "Earth")
  • Keisha Turner and Laurie Taylor of Urban Bush Women (Restaging Jawole Willa Jo Zollar’s Walking with Pearl…Southern Diaries, supported in part by the National Endowment for the Arts)
  • Donna Uchizono
  • Kristen Van Loon (HIJACK)
  • Doug Varone
  • Doug Varone & Dancers
  • Kim Vincs
  • Dan Wagoner
  • David White
  • Arwen Wilder (HIJACK)
  • Jawole Willa Jo Zollar
  • Mel Wong
  • Yutian Wong
  • Bill Young
  • Cathy Young
  • Ruth Zaporah