Awards

University of Minnesota Awards

Doctoral Dissertation Fellowship

  • Sunyoung Ahn, 2012-13
  • Jessica Apolloni, 2015-16
  • Wesley Burdine, 2014-15
  • Erik Carlson, 2011-12
  • Jenna Dreier, 2019-20
  • Amy Fiergrieve, 2018-19
  • Elissa Hansen, 2011-12
  • Hyeryung Hwang, 2015-16
  • Marc Juberg, 2017-18
  • Will Kanyusik, 2012-13
  • Katelin Krieg, 2016-17
  • Andrew Marzoni, 2014-15
  • Caitlin McHugh, 2013-14
  • David Moberly, 2016-17
  • Asa Olson, 2017-18
  • Michael Rowe, 2014-15
  • Katie Sisneros, 2015-16
  • Jeffrey Squires, 2017-18
  • Amanda Taylor, 2016-17
  • Benjamin Utter, 2014-15

Best Dissertation Award, University of Minnesota, Arts and Humanities

  • Katelin Krieg, 2018

Interdisciplinary Doctoral Fellowship

  • David Lemke, 2017-18
  • Saeide Mirzei, 2018-19
  • Katie Robison, 2013-14
  • Amanda Taylor, 2015-16

DOVE (Diversity of Views and Experiences)

  • David Rodriguez Martinez, 2015-16
  • Jonathan Escoffrey (MFA),  2013-14
  • Thomas Forrest, 2019-20
  • Davu Seru,  2013-14

Diversity Pre-Doctoral Teaching Fellowship

  • Jennifer Kang, 2017-18
  • Eunjoo Kim, 2012-13

Interdisciplinary Center for the Study of Global Change/Mellon Foundation Doctoral Research Fellowship

  • Maurits Van Bever Donker, 2010-11

Graduate Research Partnership Program (CLA / Department)

  • David Andrews, 2019
  • Jessica Apolloni, 2014
  • Patricia Baehler, 2013
  • Laura Brennan, 2015
  • Wesley Burdine, 2013
  • Yuan Ding, 2015
  • Jenna Dreier, 2018
  • Amy Fairgrieve, 2017
  • Jonas Gardsby, 2018
  • Roy Guzman (MFA), 2015
  • Elizabeth Howard, 2019
  • Hyeryung Hwang, 2014
  • Su Hwang (MFA), 2014
  • Bomi Jeon, 2019
  • Jennifer Jodell, 2016
  • Melissa Johnson, 2017
  • Jennifer Kang, 2013
  • Katelin Krieg, 2014
  • David Lemke, 2018
  • Charlotte Madere, 2017
  • Katelyn McCarthy, 2016
  • Stephen McCulloch, 2013
  • Bridget Mendel (MFA), 2013
  • Melissa Merte, 2019
  • David Moberly, 2015
  • Asa Olson, 2015
  • Michael Phillips, 2015
  • Laura Scroggs, 2014
  • Shavera Seneviratne, 2018
  • Sungjin Shin, 2019
  • Yon Ji Sol, 2019
  • Jeffrey Squires, 2016
  • Amanda Taylor, 2016
  • Jordan Thomas (MFA), 2015, 2016
  • Nicky Tiso (MFA), 2013
  • Alexandra Watson (MFA), 2014
  • Bomi Yoon, 2017
  • Alexis Zanghi (MFA), 2016

Hella Mears Award

  • Jessica Apolloni, 2014
  • Amanda Taylor, 2015

Celtic Studies Fellowship

  • Amanda Waldrep,  2017

Short Term Research Project

  • Christopher Bowman, 2018
  • Adam Burchard, 2019
  • Elizabeth Howard, 2017, 2018
  • David Lemke, 2019
  • Amanda Niedfeldt, 2018
  • Brett Sigurdson, 2017, 2019
  • Yon-Ji Sol, 2017

Darwin Patnode Fellowship

  • Jenna Dreier, 2019
  • Marc Juberg, 2017
  • Zoe Rodine, 2018
  • Laura Scroggs, 2019

Gary Paernick Fellowship

  • Abhay Doshi, 2019

Hans Aarsleff Fellowship

  • Amanda Alexander

Union Pacific Research Fellowship

  • Jessica Apolloni, 2013
  • Jonas Erickson (Gardsby), 2015, 2017
  • David Moberly, 2015
  • Yon Ji Sol, 2018
  • Amanda Taylor, 2014, 2016

Garner, McNaron, Sprengnether Dissertation Fellowship

  • Emily Anderson, 2011
  • Valerie Bherer, 2015
  • Jennifer Jodell, 2019
  • Kristina Popiel, 2018

Ruth Drake Dissertation Fellowship

  • Matthew Brogden, 2017
  • Ryan Cox, 2011
  • Jennifer Jodell, 2019
  • Annemarie Lawless, 2013
  • Katelyn McCarthy, 2018
  • Michael Phillips, 2017

Samuel Holt Monk Memorial Prizes for Published Scholarship

  • Jessica Apolloni, 2014
  • Eric Brownell, 2011
  • Elizabeth Howard, 2018
  • Katelin Krieg, 2018
  • Andrew Marzoni, 2015, 2016
  • Grace Miller, 2016
  • Eunha Na, 2016
  • Katie Robison, 2015
  • Amanda Taylor, 2016, 2018
  • Benjamin Utter, 2014
  • Jewon Woo, 2012

Audrey Christensen English Library Acquisition Prize

  • Antonia Angress (MFA), 2019
  • Clara Biesel, 2018
  • Margaret Heeschen, 2018
  • May Lee-Yang (MFA), 2018
  • Jacqueline Patz, 2019

English Department Graduate Teaching Award

  • Elisabeth Alderks, 2018
  • Kristin Collier (MFA), 2017
  • Jenna Dreier, 2019
  • Damian Johansson (MFA), 2018
  • Asa Olson, 2017
  • Kathryn  Savage (MFA), 2019

Beverly and Richard Fink Summer Fellowship

  • Thomas Forrest, 2020
  • David Rodriguez Martinez, 2016-2019

Goldenberg Prize for Outstanding Essays in Jewish Studies/Jewish Studies Department)

  • Santi Clarke, 2015

Carol Urness Student Writing Award/James Ford Bell Library

  • Jonas Erickson, 2015

First Year Writing Program Outstanding Instructor Award

  • Trenton Olsen, 2014
  • Jacqueline Patz, 2018
  • Aleisha Smith, 2019

Aaron and Anna Beek Graduate Student. Teaching Award

  • Robert (Jesse) Stratton, 2019

External Awards

Academy for Advanced Study in the Renaissance

  • Jessica Apolloni, 2014
  • Caitlin McHugh, 2014

ACLS/Mellon Public Fellow

  • Katie Sisneros, 2017-19

Foreign Language and Area Studies (FLAS) Fellowships

  • Amanda Alexander, 2017-18
  • David Andrews, 2017
  • Christopher Bowman, 2017
  • Stephen Ellis, 2019
  • David Moberly, 2012
  • Kathryn Mogk, 2016
  • David Rodriguez Martinez, 2016-17
  • Aleisha Smith, 2017-18
  • Amanda Taylor, 2013

Fulbright Research Grants

  • Jessica Apolloni (Italy, 2011)

Huntington Library-Florida Atlantic University Libraries Joint Fellowship

  • Hannah Jorgenson, 2018-19

NEH

  • John Pistelli, summer 2012

Post-Doc Fellowships

  • Maurits van Bever Donker, Postdoctoral Research Fellowship at the University of the Western Cape, South Africa, 2012-2015
  • Lauren Curtright, Marion L. Brittain Postdoctoral Fellowship at Georgia Tech, 2010-2013
  • Kathleen Howard, ACLS Postdoctoral Fellowship at SUNY Stony Brook, 2010-2012
  • Elizabeth Hutter, Marion L. Brittain Postdoctoral Fellowship, Georgia Tech University, 2011-2014
  • Andrew Marzoni, Marion L. Brittain Postdoctoral Fellowship, Georgia Tech University, 2015-2018
  • Jennifer Miller, Lilly Postdoctoral Fellowship, Valparaiso University, 2010-12
  • Rebecca Weaver, Marion L. Brittain Postdoctoral Fellowship, Georgia Tech University, 2011-2014