You are here

Staff & Sections

Faculty

Name Contact
Elizabeth (Betsy) McCann
Director of Marching and Athletic Bands
Assistant Director of Bands
G060C TCF Bank Stadium
612-625-7567 (Ferguson Hall)
612-625-5877 (TCF Bank Stadium office)
kern0072@umn.edu
Lance Sample
Assistant Director of Marching and Athletic Bands
Assistant Director of Bands
G060C TCF Bank Stadium
612-624-2514 (TCF Band Stadium)
lsample@umn.edu 
Emily Threinen
Director of Bands
Associate Professor
224 Ferguson Hall
612-624-6873 (Ferguson Band Office)
threinen@umn.edu 
Jerry Luckhardt
Associate Director of Bands
Associate Professor
194 Ferguson Hall
612-624-6873
luckh001@umn.edu

Staff

Name Contact
Skeeter Burroughs
Marching Band Instructor
Gold Pep Band Director
Maroon Pep Band Director
G060C TCF Bank Stadium
612-624-2805
skeeter@umn.edu
Brian Johnson
Drill Writer
G060C TCF Bank Stadium
Joe Walsh
Drill Writer
G060C TCF Bank Stadium
Kelly Koski
Color Guard Instructor
G060C TCF Bank Stadium
Syressa Lewis
Color Guard Instructor
G060C TCF Bank Stadium
Kelley Lima
Percussion Instructor
G060C TCF Bank Stadium
Nicole Radotich
Executive Administrative Assistant
194 Ferguson Hall
612-624-6873
rado0045@umn.edu
JoAnne Hartfiel
Office Support Assistant
G060C TCF Bank Stadium
612-624-2514
hart0467@umn.edu

2019 Student Staff

Name Contact
Natalie Baiocchi
Property Manager
mbprop@umn.edu
Tanner Binczak
Property Manager
mbprop@umn.edu
Abby Cecka
Uniform Manager
mbuni@umn.edu
Claire Loritz
Uniform Manager
mbuni@umn.edu
Greta Fischer
Librarian
mblib@umn.edu
McKenna Ryan
Librarian
mblib@umn.edu
Kevin Krahmer
Business Manager
mbbiz@umn.edu

Volunteer Staff

Name Name
Dave Whitaker
Photographer
Steve Baiel
Video Staff
John Pilla
Photographer
Magee Glenn-Burns
Video Staff
Tonya Wilson
Photographer
Melissa Spreeman
Video Staff
Kirk Juergens
Drum Major Instructor
Jacob Greathouse
Field Staff
Aaron Marks
Drum Major Instructor
Erin Hopfensperger
Field Staff
Joe Walsh
Drum Major Instructor
Katie Schwister
Field Staff
Aimee Barmore
Twirler Instructor
Jason Langworthy
Senior Advisor, Announcer
Nola McDonald
Twirler Instructor
Josh Powers
Announcer
Kelly Nellis
Social Media Coordinator
Phillip Bergmann
Medic
Mike Gaffron
Historian
Krisa Brackman
Medic

2019 Student Leadership

Team leads indicated in bold. 

Position/Section Name
Drum Major Chamberlain Gregg
Block Captain Bethany Mestelle
Piccolos/Flutes Nichole Brua, Evah Engel, Amanda Krueger, Helena Sverak
Clarinets Ava Crowley, Brooke Linzmeier, Bethany Mestelle, Kaylee Mina, Emily Yager
Alto Saxophones Emily Durkot, Anna Haugen, Aaron Liu, Jenny Ulven, Julia White
Tenor Saxophones Tommy Luangrath, David Kim, Logan Stenseth
Trumpets Austin Duffy, Jackson Hillmann, Alec Johnson, Carter Mintey, Julia Moseman, Nathan Noma, Keenan Perera, Vanessa Robbin, Dylan Stobart
Mellophones Rick Holland, Molly Lampone, Blake Slette, Hannah Ziemann
Trombones Jack Dougherty, Kelly Jessen, Cassie Johnson, Erick Juarez, Mairyn Schoshinski, Malynn Weiman
Baritones Tracy Kidwell, RJ Martz, Chris Pieper
Tubas Emma Begalka, Drew Bennett, Noah Tunney, Josh Williams
Drumline Jason Bonner, Matt Fergus, John Flanagan, Allison Prill, Sydnie Tutewohl
Color Guard Madeleine DeGrace, Molly Muth, Rachel Mulcrone, Sarah Titus
Big Ten Flags Neil Garcia, Jason O
CAF Block Benjamin Dierks, Logan Kortgard, Emily Nosal, Trevor Suess