Staff & Sections

Faculty

Name Contact
Elizabeth (Betsy) McCann
Director of Marching and Athletic Bands
Assistant Director of Bands
G060C Huntington Bank Stadium
612-625-7567 (Ferguson Hall)
612-625-5877 (Huntington Bank Stadium office)
kern0072@umn.edu
John Leonard
Assistant Director of Marching and Athletic Bands
Assistant Director of Bands
G060C Huntington Bank Stadium
612-624-2793 (Huntington Bank Stadium office)
leona578@umn.edu
Emily Threinen
Director of Bands
Associate Professor
224 Ferguson Hall
612-624-6873 (Ferguson Band Office)
threinen@umn.edu 

Staff

Name Contact
Skeeter Burroughs
Marching Band Instructor
Gold Pep Band Director
Maroon Pep Band Director
G060C Huntington Bank Stadium
612-624-2805
skeeter@umn.edu
Brian Johnson
Drill Writer
G060C Huntington Bank Stadium
Joe Walsh
Drill Writer
G060C Huntington Bank Stadium
Kelly Koski
Color Guard Instructor
G060C Huntington Bank Stadium
Syressa Lewis
Color Guard Instructor
G060C Huntington Bank Stadium
Kelley Lima
Percussion Instructor
G060C Huntington Bank Stadium
Nicole Radotich
Ensemble Program Manager
194 Ferguson Hall
612-624-6873
rado0045@umn.edu
JoAnne Hartfiel
Marching Band Office Support Assistant
G060C Huntington Bank Stadium
612-624-2514
hart0467@umn.edu

2021 Student Staff

Name Contact
Natalie Baiocchi
Property Manager
mbprop@umn.edu
Caleb Danielson
Property Manager
mbprop@umn.edu
Taylor Boothe
Uniform Manager
mbuni@umn.edu
Sid Clarke
Uniform Manager
mbuni@umn.edu
Greta Fischer
Librarian
mblib@umn.edu
Ian Ko
Business Manager
mbbiz@umn.edu
Kara Laffin
Field Staff Manager
ummbfieldstaff@gmail.com

Volunteer Staff

Name Name
Dave Whitaker
Photographer
Steve Baiel
Video Staff
John Pilla
Photographer
Magee Glenn-Burns
Video Staff
Tonya Wilson
Photographer
Melissa Spreeman
Video Staff
Kirk Juergens
Drum Major Instructor
Erin Hopfensperger
Field Staff
Aaron Marks
Drum Major Instructor
Katie Schwister
Field Staff
Joe Walsh
Drum Major Instructor
Laura Ziegelski
Field Staff
Kelly Nellis
Social Media Coordinator
Nola McDonald
Twirler Instructor
Jason Langworthy
Senior Advisor, Announcer
Josh Powers
Announcer
Phillip Bergmann
Medic
Leighanne Houserman
Medic
Mike Gaffron
Historian

2021 Student Leadership

Team leads indicated in bold. 

Position/Section Name
Drum Major Julia White
Block Captain Neil Garcia
Piccolos/Flutes Allison Blaskowski, Tessa Edge, Rachel Garofalo, Anna Karos
Clarinets Rachel Bezdiczek, Claire Busse, Tori Deitschman, Abby Duncan, Greta Fischer, Benjamin Moats
Alto Saxophones Davis Little, Sam Maier, Tyler Miller, Daniel Rydberg, Heather Selleck
Tenor Saxophones Lydia Blakely, Donal Couch, Jonah Jensen
Trumpets Austin Bodin, Dan Gerdes, Nick Hervatin, Jon Ingram, Jessica Jahn, Noelle Kirscht, Caroline Pritchard, MG Shearon, Nate Siewert, Jacob Sprandel
Mellophones Amanda Cleaver, Maple Conn, Molly Lampone, Olivia Thew
Trombones Zach Courtney, Zach Duncanson, Alex Love, Michael Spiese, Trevor Totten, Jacques Tousignant
Baritones Patrick Dysart, Hailee Leipzig, Caiden Silverberg, Abby Wright
Tubas Payton Buendorf, Conner DeJong, Ellie Longar, Noah Tunney
Drumline Marissa Amerongen, Bella Kappenman, Megan Perera, Madison Thornburg, Jack Vehmeier
Color Guard Madeleine DeGrace, Hannah Marshall, Lindsey Mazelin, Briette Platt, Emily Rosdahl
Big Ten Flags Neil Garcia, Joseph Pham
CAF Block Abigail Barrett, Nicole Muller, Epiphany Rhoads, Charlie Ziemann