Faculty of Distinction

Our faculty and staff have been awarded many prestigious awards over the past decade. Staff members are denoted with an asterisk (*).

Ada Comstock Distinguished Women Scholars Lecture Award

Award Criteria

American Academy of Arts and Sciences Fellow
Arthur "Red" Motley Exemplary Teaching Award

Award Criteria

Dean's Medalists
Distinguished McKnight University Professorships

Award Criteria

Graduate and Professional Education Award

Award Criteria

Guggenheim Fellowships

Award Criteria

John Tate Awards for Excellence in Undergraduate Advising

The John Tate award may be given to faculty & non-faculty advisors.
Award Criteria

MacArthur Fellowships

Award Criteria

McKnight Land-Grant Professors

Award Criteria

  • 2019-20 - Lorenzo Fabbri, French & Italian
  • 2019-20 - Jessica Gordon-Roth, Philosophy
  • 2019-20 - Juliana Hu Pegues, American Indian Studies
  • 2019-20 - Scott Vrieze, Psychology
  • 2018-19 - Elaine Auyoung, English
  • 2018-19 - Katherine Gerbner, History
  • 2017-18 - Robert B. Nichols, Political Science
  • 2014-15 - Travis Workman, Asian Languages & Literatures
  • 2013-14 - Alice Lovejoy, Cultural Studies & Comparative Literature
  • 2010-11 - Alex Jassen, Classical and Near Eastern Studies
  • 2010-11 - Jennifer Marshall, Art History
  • 2009-10 - Giancarlo Casale, History
  • 2009-10 - Alan C. Love, Philosophy
  • 2009-10 - Kieran McNulty, Anthropology
  • 2008-09 - Elizabeth Beaumont, Political Science
  • 2008-09 - Jason McGrath, Asian Languages & Literatures
  • 2008-09 - Michael L. Wilson, Anthropology
  • 2008-09 - Hui Zou, Statistics
  • 2007-08 - Kathleen Collins, Political Science
  • 2007-08 - Karen Ho, Anthropology
  • 2007-08 - Christophe Wall-Romana, French & Italian
  • 2006-07 - Ronald Krebs, Political Science
  • 2006-07 - Angus MacDonald III, Psychology
  • 2006-07 - Steven Manson, Geography
  • 2005-06 - Michelle N. Mason, Philosophy
  • 2005-06 - Stuart McLean, Anthropology
  • 2004-05 - J. B. Shank, History
  • 2003-04 - Vinay K. Gidwani, Geography
  • 2003-04 - Kathryn J. Kohnert, Speech-Language-Hearing Sciences
  • 2003-04 - Erika Lee, History
  • 2002-03 - Valerie Tiberius, Philosophy
  • 2002-03 - David Treuer, English
  • 2001-02 - Bruce P. Braun, Geography
  • 2001-02 - Monica Luciana, Psychology
  • 2001-02 - Barbara Y. Welke, History
  • 2000-01 - Sheng He, Psychology
  • 2000-01 - Richa Nagar, Women's Studies
  • 2000-01 - David J. Samuels, Political Science
  • 2000-01 - Ajay Skaria, History
  • 1999-2000 - Ray Gonzalez, English
  • 1999-2000 - Mats Per Erik Heimdahl, Computer Science & Engineering
  • 1998-99 - C. Daniel Frisbie, Chemical Engineering & Materials Science
  • 1998-99 - Donna Whitney, Geology & Geophysics
  • 1998-99 - Martha Tappen, Anthropology
  • 1997-98 - Kristin Hogquist, Labratory Medicine & Pathology
  • 1997-98 - Andreas Stein, Chemistry
  • 1996-97 - Victor Reiner, Mathematics
  • 1996-97 - J. Ilja Siepmann, Chemistry
  • 1995-96 - Susan Mantell, Mechanical Engineering
  • 1995-96 - Nikolaos Papanikolopoulos, Electrical & Computer Engineering
  • 1995-96 - Carol Shield, Civil Engineering
  • 1995-96 - Marla Spivek, Entomology
  • 1994-95 - David Lulja, Electrical & Computer Engineering
  • 1994-95 - Ellen Longmire, Aerospace Engineering & Mechanics
  • 1994-95 - Ann Rougvie, Genetics, Cell Biology & Development
  • 1993-94 - Lorraine Francis, Chemical Engineering & Materials Science
  • 1993-94 - Lisa Norling, History
  • 1993-94 - Jeffrey Simon, Genetics, Cell Biology & Development
  • 1992-93 - Lawrence Jacobs, Political Science
  • 1992-93 - Jean O'Brien, History
  • 1992-93 - Thomas Shield, Aerospace Engineering & Mechanics
  • 1992-93 - Keshab Parhi, Electrical & Computer Engineering
  • 1991-92 - Michal Kobialka, Theatre Arts & Dance
  • 1991-92 - Jeffrey Derby, Chemical Engineering & Materials Science
  • 1990-91 - R. Lawrence Edwards, Geology & Geophysics
  • 1990-91 - Yuichi Kubota, Physics & Astronomy
  • 1990-91 - Mary Porter, Genetics, Cell Biology & Development
  • 1990-91 - Gloria Goodwin Raheja, Anthropology
  • 1990-91 - Karen Mesce, Entomology
  • 1989-90 - Nita Krevans, Classical & Near Eastern Studies
  • 1989-90 - James Kakalios, Physics & Astronomy
  • 1989-90 - Kenneth Leopold, Chemistry
  • 1989-90 - Ellen Messer-Davidow, English
  • 1989-90 - Robert Tranquillo, Chemical Engineering & Materials Science
  • 1989-90 - Christian Teyssier, Geology & Geophysics
  • 1988-89 Steven Kass, Chemistry
  • 1988-89 - Charles Fletcher, Psychology
  • 1988-89 - Ann Masten, Child Development
  • 1988-89 - Ann Waltner, History
  • 1987-88 - David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology, & Biophysics
  • 1987-88 - Doreen Leopold, Chemistry
  • 1987-88 - David Lipset, Anthropology
  • 1987-88 - Steven Ruggles, History
McKnight Presidential Endowed Chairs

Award Criteria

  • 2008-09 - Kathryn Sikkink, Political Science
  • 2003-04 - Phyllis Moen, Sociology
  • 2001-02 - Mark Snyder, Psychology
McKnight Presidential Endowed Professors

Award Criteria

McKnight Presidential Fellows

Award Criteria

Morse-Alumni Awards for Outstanding Contributions to Undergraduate Education

Award Criteria

Nobel Prize

Award Criteria

President's Award for Outstanding Service

This award recognizes both faculty & staff who have demonstrated outstanding service to the University, its schools, colleges, departments and service units.

Award Criteria

Regents Professorships

Award Criteria

Rome Prize

Award Criteria

Sara Evans Faculty Woman Scholar/Leader Award

Award Criteria

Scholars of the College

Award Criteria